Zdravstveno osiguranje
Radim u jednoj privatnoj mesari u XXX. Posle dve godine rada poslodavac i dalje neće da me prijavi. U međuvremenu sam ostala trudna i već sam u šestom mesecu trudnoće.To mi je treće dete po redu i pored mojih bukvalno molbi da me prijavi on uporno laže i vešto me izbegava i odlaže. Samim tim ne samo da gubim staž već i ostvarivanje prava na dve godine bolovanja od strane države. Ja više ne mogu da radim iz zdavstvenih razloga. Šta treba da preduzmem i da li uopste mogu da izdejstvujem da me prijavi i kako to da uradim? Unapred hvala….
Poštovana, Svaki poslodavac je dužan da prijavi zaposlenog u roku od Pročitaj više
Poštovani, Godine 19XX sam stažirao godinu dana na Stomatološkom fakultetu u Beogradu. Posle toga sam otišao u inostranstvo i tamo boravio skoro 50 godina. U međuvremenu sam dobio holandasko državljanstvo, a zadržao državljanstvo Republike Srbije. Moje pitanje je, da li imam pravo (ako se definitivno vratim u Srbiju) na besplatno zdravstveno osiguranje. Inače bih živeo u Beogradu. Najlepša hvala na odgovoru. Pozdrav
Poštovani,Članom 17 Zakona o zdravstvenom osiguranju("Sl. glasnik RS", br. 107/2005, Pročitaj više
Postovani, od 27.novembra tekuće godine živim u vanbračnoj zajednici sa devojkom.Prijavljeni smo na istoj adresi (na kojoj i živimo) te Vas molim da mi odgonetnete,da li postoji moogućnost da devojka bude prijavljena na zdravstveno osiguranje preko Vojske Srbije s obzirom da sam ja vojno lice, a ne posedujemo venčani list i da li postoji neka potvrda koja bi mogla da se izvadi u opštini ili sudu koja bi potvrdila našu vanbracnu zajednicu?
Poštovani, Na osnovu čl. 24 Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Sl. Pročitaj više
Imam 20 godina nisam zapošljen, živim sa roditeljima koji nemaju posao i nikakva primanja. Ne mogu da overim knjižicu. Da li možete da mi kažete šta mi je potrebno da bih mogao da overim zdravstvenu knjižicu?
Poštovani, Nezaposlena lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu. Da bi Pročitaj više
Po ugovoru o djelu da li je poslodavac obavezan uplatiti zdravstveno i penziono osiguranje angažovanom radniku?
Poštovani, naš Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje predviđa Pročitaj više
Poštovani, Ja imam 65 godina, penzioner sam.(iz kategorije zaposleni).U bračnoj zajednici sa suprugom i imam 7ari placa. Supruga (domaćica) je uplaćivala poljoprivrednu penziju od 1986 do 1996 godine. Supruga mi nije u mogućnosti da uplaćuje penziju zbog teške materijalne situacije. Kako ona može ostvariti pravo da ima zdrastveno osiguranje to jest zdravstvenu knjižicu.
Poštovani, U skladu sa članom 17. Zakona o zdravstvenom osiguranju, Pročitaj više
Molim vas da mi odgovorite da li (i kada?) zastareva obaveza plaćanja doprinosa za zdravstveno i penzijsko osiguranje? Imam status slobodnog umetnika i 1994, 1995. i 1996. godine nisam mogao da plaćam doprinose. Za to vreme nisam imao ni zdravstveno osiguranje nitu su mi te godine ušle u radni staž. Ipak, Poreska uprava mi stalno povećava dug (zbog kamate) i ne izdaje mi poresko uverenje, pa ne mogu (mada sada država za mene plaća doprinose) da overim zdravstvenu knjižicu. Hvala!
Poštovani, prema Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji utvrđeno Pročitaj više
Poštovani, u firmi imamo problem koji ne možemo da rešimo sa našim pravnicima. Zanima me da li je poslodavac obavezan da uplaćuje penzijsko i zdravstveno osiguranje ukoliko su zaposleni angažovani po Ugovoru o delu ili Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima? Po onome što sam pronašla, mora da se uplaćuje, dok pravnici tvrde suprotno. Svim zaposlenima koji tako rade kod nas, istekao je rok od godinu dana rada na određeno vreme, pa se oni angažuju na novim poslovima kako bi se premostio period posle kojeg mogu ponovo raditi na određeno. Zaposleni su mladi istraživači koji su angažovani na projektima Ministarstva nauke i za njihovo angažovanje Ministarstvo uplaćuje deo zarade u kontinuitetu.Čini mi se da nije zakonito da za taj period nemaju penzijsko i zdravstveno osiguranje. Hvala
Preuzmi: Zakon o radu Poštovana, Fizičko lice koje obavlja poslove Pročitaj više
Postovani, Da li se na nase drzavljane zaposlene u stranim ambasadama na teritoriji Republike Srbije primenjuje Zakon o radu RS i da li je ambasada obavezna da ih prijavi i uplacuje im sve pripadajuce poreze i doprinose? I ako mozete da me uputite gde mogu da pronadjem ove podatke? Hvala unapred,
Poštovana, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju RS predviđa čl.11, Pročitaj više