Parnični postupak
Poštovani, Presudom Prvog opštinskog suda u Prizrenu br. XXXXX od 28.01.1997. godine, poništen je Ugovor o kupoprodaji izmedju pokojnog XXXXXX iz sela Ljubižde, opština Prizren i PIK „Progresa“ kao tuženog. Dokaz: Presuda broj XXXXXXX оd 28.01.1997. godine Po istom predmetu, ODBIJA se kao neosnovana žalba prvotuženog, a presuda Opštinskog suda u Prizrenu XXXXXXXXXX od 28.01.1997. godine se POTVRDJUJE- XXXXXX dana 9.04.1997. godine. Šta mi treba da bih dobila pečat pravosnažnosti za prvo rešenje i pečat izvršnosti za drugo rešenje, da li to rade u pisarnici u Prizrenu u I osnovnom sudu?Da li uz to pišem neki zahtev ili direktno na šalter završavam, koliko iznose takse? Posle pravosnažnosti gde predajem zahtev za upis nepokretnosti, u sudu istom ili u nekom katastru? Da li mi treba zahtev u pisanoj formi? Napominjem da sam ja u Beogradu, a sud je u Prizrenu: Da li može u moje ime školski drug da preda dokumentaciju, da li se pečat pravosnažnosti stavlja odmah I ISKLJUČIVO NA ORIGINALU ili se to čeka, bojim se da kojim slučajem ne ostanem bez tog jednog originala, jer nas je troje naslednika, a samo jedan original.
Poštovani/aKlauzulu pravnosnažnosti (Pečat donosioca presude, kojim se potvrđuje da je Pročitaj više
Poštovani, 1999. godine sam dobio otkaz u bivšoj firmi na sudu u Z. u parnici. Svedok tužbe je na prvostepenom sudu dao izjavu da mu je šef firme diktirao na zahtev moje bivše firme da sam vadio i vratio gorivo u rezervoar autobusa. Prvostepeni sud sam dobio. Na žalbu firme išao je drugostepeni postupak na kome isti svedok ostaje pri izjavi uz izmenu da mu je šef davao smernice za pisanje istog i drugostepeni sud donosi presudu u korist firme. Ja se u vreme događaja koji nije postojao nisam ni nalazio u blizini autobusa za šta postoje izjave dva svedoka. Sud je okončan 2000.godine. Da li je prošao rok za bilo kakvo pokretanje žalbe i kome bih se trebao obratiti? Unapred zahvalan.
Poštovani,rok za žalbu iznosi 15 dana od dana prijema presude. Pročitaj više
Tušio je komšija zbog smetanja poseda u Lapljem selu. Da li moram da imam advoakta ili mogu sam pred kosovski sud? M.N. sa privremenim boravištem u Raškoj. Na osnovu člana 74. ZPP koji se priemnjuje na Kosuvu i Metohiji stranka nemora imati advokata. Naime u u u pomenutom članu ZPP je propisano:
74.1 Stranka koja je potpuno sposobna da djeluje može sama Pročitaj više
Da li u Apelacionom sudu u Prištini ima sudija Srba I da li je to regulisano zakonom? Mija iz Kosovkske Mitrovice ?
U odredbama Zakon o sudovima, stoji: „ Apelacioni sud se Pročitaj više
Komšija kojeg sam tužio zbog uknjižbe njive, nikako ne prima pozive i niko ne zna gde se on nalazi i gde živi. Šta mi je činiti? J.L. iz sela u Kosovskom Pomoravlju
Možete da tražite da mu sud iz redova advoakta odredi Pročitaj više
Dobio sam poziv iz nekog suda iz Dragaša. Tamo ne po mojim saznanjima ne postoji Osnovni sud. U medijima piše da na Kosovu ima samo sedam osnovnih sudova! O čemu je tu reč. Mehmed A. iz Niša
Tačno je da u Drgašu ne psotoji osnovni sud . Pročitaj više
U mom slučaju je u pitanju tužba za poništaj Sporazuma o prestanku radnog odnosa. Postupak je završen, pa imam pitanje – koliki je zakonski rok za donošenje presude ili rešenja…
Poštovani,Kako kaže čl. 354 Zakona o parničnom postupku("Sl. glasnik RS", Pročitaj više
Poštovani, S obzirom da mi se desila nemila situacija, tj. da me je ujeo komšijski pas, dok sam šetala svog, molim Vas odgovorite mi na sledeće pitanje:’Da li po zakonu rodbina može u ovom slučaju da mi bude svedok, jer su bili očevici?’ To je videla moja majka i moja bratanica sa terase zgrade koja gleda na park. Pošto ću pokrenuti privatnu tužbu protiv vlasnika psa.
Poštovana,Zakon o praničnom postupku("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 49/2013 - Pročitaj više
Molim vas za savet kako da postupim u sledećem slučaju supruga me napustila pre godinu dana i od tad se ne zna gde je niti se javlja ni meni ni deci kako da dođe u tom slučaju do razvoda braka? Deca su punoletna od 21 i 24 god.
Poštovani, Postupak za razvod braka se pokreće podnošenjem predloga za Pročitaj više
Poštovani, planiram da podnesem tužbu protiv muža i svekra nakon razvoda. Naime, muž i ja smo u braku X godina, za to vreme izgradili smo kuću na svekrovom placu, potom je svekar tu kuću poklonio mom mužu da bi izbegli porez. S obzirom da ja imam svedoke da smo kuću gradili zajedno, pretpostavljam da neće biti problema da se dokaže da je pola kuće moje, ali problem je što ja nemam novca za advokata. Tužbu bi mi napisao prijatelj-advokat, koji radi u inostrantvu i prosto ne može da me zastupa na sudu. Da li ja imam pravo da tražim od suda zastupanje u ovakvoj parnici, ili nekoj kancelariji Pro Bono advokata, s obzirom da sam nezaposlena? Naravno, ja bih kasnije imala novca to da nadoknadim, ako dobijem parnicu, imamo dosta da delimo, ali nemam novca da uđem u taj proces. Takođe, rečeno mi je da treba da donesem uverenje o nezaposlenosti da bi me država oslobodila takse. Hvala unapred na pomoći!
Poštovana,Prema zakonu o parničnom postupku("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 49/2013 Pročitaj više