Autor: Predrag Savić, advokat
Preuzmi: Zakon o radu
Zaposleni ima pravo na sedmodnevno odsustvo sa posla, uz naknadu zarade, u slučaju sklapanja
braka, porođaja supruge, bolesti člana porodice…
Vreme trajanja plaćenog odsustva u utvrđuje se Zakonom o radu, ali i ugovorom o radu ili pojedinačnim kolektivnim ugovorom.
Zaposleni ima pravo na odsustvo sa posla uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) u ukupnom trajanju do sedam radnih dana u toku kalendarske godine, u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice i u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu.
Vreme trajanja ovakvog plaćenog odsustva utvrđuje se opštim aktom i ugovorom o radu.
Pored već gore pomenutih slučajeva, zaposleni na osnovu č1. 77. Zakona o radu ima pravo na plaćeno odsustvo još:
1) pet radnih dana zbog smrti člana uze porodice;
2) dva dana za svaki slučaj dobrovoljnog davanja krvi, računajući i dan davanja krvi.
Članovima uže porodice u smislu st. 1. i 3. ovog člana smatraju se bračni drug, deca, braća, sestre, roditelji, usvojilac, usvojenik, staratelj i druga lica koja žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu sa zaposlenim.
Opštim aktom i ugovorom o radu može da se utvrdi pravo na plaćeno odsustvo u trajanju dužem od pet radnih dana, u smislu st. 1. i 3. ovog člana.
Prema odredbi iz čl.78. Zakona o radu, poslodavac može zaposlenom da odobri odsustvo bez naknade zarade (neplaćeno odsustvo).
Za vreme neplaćenog odsustva zaposlenom miruju prava i obaveze iz radnog odnosa, ako za pojedina prava i obaveze zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu nije drukčije određeno.