Obligaciono Pravo
Bila sam suvozač u kolima koja je vozio komšija kada me je povezao do posla. On je tom prilikom izazvao sudar i ja sam povređena, da li imam pravo da tražim od osiguranja da mi nadoknadi štetu. Neko mi kaže da nemam pravo jer sam bila u kolima koja su prouzrokovala štetu.
Vi imate pravo na naknadu stete od osiguranja. Prema clanu Pročitaj više
Majka mi je poklonila kuću, sada smo se posvađali i kaže da će da me tuži i da traži da joj vratim kuću, ima li pravo na to?
Mogućnost opoziva ugovora o poklonu od strane poklonodavca postoji u Pročitaj više
Prodajem automobil, da li mi treba ugovor o kupoprodaji i da li moram da nešto overim kod notara?
Prilikom prodaje automobila potrobeno je sastaviti kupoprodajni ugovor. Prema novim Pročitaj više
Postovani, 2010 godine sam imala otvoren racun u Volks Banci i dozvoljeni minus. Nisam zatvorila racun u toj banci i potpuno zaboravila na njega. Volks banku je u medjuvremenu preuzela Sberbanka i danas od njih dobijem obavestenje da imam dug od 77.000 dinara i ako ga ne platim u roku od 7 dana tuzice me. Zanima me da kada zastareva potrazivanje ako Volks banka ne postoji vise, i kako t o uopste funkcionise? Nikakvo obavestenje nisam primila o preuzimanjuu banke, kao ni o postojecem dugu evo vec 6 godina. Unapred hvala
Poštovana,Volks banka je promenila vlasnika i ime, postavši tako Sberbank, Pročitaj više
Dobro vece, da li ugovor o poklonu kuce mozemo da overimo kod stranog notara s obzirom da zivimo u inostranstvu a poklonodavac nemoze da dodje u Srbiju zbog zdravstvenih problema. Kuca jos nije legalizovana i nalazi se u selu. Unapred zahvalna D
Poštovana,Ugovor o poklonu je strogo formalan ugovor i potrebno je Pročitaj više
Postovani, pre par dana mi se dogodila nesreca uzrokovana nemarom ljudi koji su zaduzeni za uredno odrzavanje stabenog objekta u kom zivim u dijaspori, (U). Naime radi se o visespratnici koja ima na svakom spratu i odredjenu prostoriju za lift za smece. Ta prostorija ima oko dva kvadrata, a na vratima iste je istaknuto samo da se mole komsije da smece ne ostavljaju na podu te prostorije vec da uredno odloze u lift predvidjen za smece. Ujutro sam izasla iz stana, dok sam pripremala dorucak na ringli, da bacim smece. Iz postovanja pomenutih pravila, sam usla u prostoriju ne bi li smece bacila direktno u lift, medjutim shvatila sam da su se vrata zatvorila i da su zakljucana sa druge strane. Provela sam dva sata unutra pokusavajuci na sve nacine da razbijem bravu, naravno neuspesno, dok sam cekala neminovno da se upali protiv pozarni alarm sto se i dogodilo. Naravno znala sam da je u mom stanu, obezbedjenje je doslo nakon 15min od aktiviranja alarma. Malo je reci da sam bila u kompletnom stanju soka nakon sto sam bila zatocena dva sata u toj prostoriji, zatekla sam stan prepun dima, i nakon toga nisam mogla da se smirim ceo dan. Takodje, imam ugruvane neke delove tela kojima sam lupala o vrata u nadi da ce neko cuti (sto se nije desilo jer zivim na poslednjem spratu gde ima samo jos jedan stan pored mog stana). Svesna sam da treba da podnesem krivicnu prijavu i da se radi o slucaju koji je jako u moju korist i aposlutno zelim da dobijem finansijsku nadoknadu od menadzmenta zgrade, ali bih zelela pre nego se upustim u taj dugi proces da dobijem savet i sa vase strane. Hvala najlepse, i nadam se sto brzem odgovoru, ne bi li mogla da zapocnem proces sto pre. Hvala jos jednom, Pozdrav.
Poštovana,Iz izloženog slučaja, ne može se govoriti o krivičnoj odgovornosti Pročitaj više
Da li moja majka u Srbiji moze da prenese stan na moje ime u mom odsustvu? Ja zivim u inostranstvu i nije mi jednostavno da dolazim na 1-2 dana. Ukoliko nije moguce to da uradi bez mog prisustva, postoji li opcija da se prenos vlasnistva stana na moj ime uradi u nasem konzulatu, gde bi obe bile prisutne. Unapred se zahvaljujem,
Poštovani,Član 21. Zakona o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih Pročitaj više
Pitanje: Poštovana G-đo/G-dine, Živim i radim van Srbije i krajem Aprila meseca ove godine sam dobio pismo (sa datumom sastavljanja XX.XX.2016) od strane koja zastupa „Parking Servis“ u vezi neplaćenog parkiranja na dan XX.XX.2014. Ista strana traži uplatu u kratkom roku i visini od 180eur. U istom pismu sam dobio, pored teksta u kom se opisuje kad i gde je ustanovljeno ne plaćanje parkinga, 3 fotografije na kojima se ne može utvrditi ni registarske tablice vizila a ni da je Parking servis ispisao kaznu. Jednostavno su ta mesta na fotografiji bela. Ja sam pisao predstavniku „Parking Servisa“ da su priloženi dokazi nedovoljni i da je potrebno da mi pošalje validnije. Od tad nisam dobio ni jednu novu fotografiju koja potvrđuje priču o ne plaćenom parkingu. U nekoliko člankova na internetu pronašao sam podatak da je slučaj potraživanja od strane Parking Servisa zastareo ukoliko se druga strana obaveštava nakon 1god. Shodno tome, interesuje me: – da li stvarno slučaj zastareva ukoliko se druga strana (u ovom slučaju ja) obavesti nakon 1god – da li sam obavezan platiti kaznu bez valjanih dokaza tj dokaza koje povezuju auto sa mestom gde je parking ne plaćen – koje su posledice ne plaćanja. Molio bih vas da mi odgovorite u što kraćem slučaju. S poštovanjem.
Poštovani,Prema odluci Vrhovnog kasacionog suda od 17.12.2014. godine, kazne za Pročitaj više
Poštovani, ugovor sa XXX-om za internet je raskinut u oktobru 2012 godine, a dospeće naplate poslednjeg neplaćenog računa je bilo 10.9.2012. XXX je ustupio potraživanja agenciji za naplatu dugovanja, koja je od 2014-te preduzimala pozivanje telefonom i slanje opomena putem pošte 12.4.2016-te godine sam dobila pismo od njihovog advokata koji zahteva plaćanje ili ce mi poslati izvršioce. Molim Vas da mi odgovorite, da li je moje dugovanje zastarelo?
Poštovana, Na zastarelost potraživanja za internet se primenjuje odredba člana 372. Pročitaj više
Poštovani, advokatska kancelarija koja zastupa XXX kablovskog operatera mi je poslala opomenu pred utuženje, u pitanju je dug od 6 računa od kojih je poslednji februar 2014 godine. U februaru 2013 sam sa XXX potpisao ugovor na 15 meseci za paket televizija internet i telefon. Međutim pošto sam napustio u medjuvremenu stan u kome se paket usluga isporučivao, stanari nisu plaćali raćune za navedeni period i tu se dug stvorio. Interesuje me koji rok zastarelosti važi za XXX račune? Posetio sam dve advokatske kancelarije koje nisu mogle sa sigurnošću da odgovore.
Poštovani,Prema Zakonu o obligacionim odnosima ("Sl. list SFRJ", br. 29/78, Pročitaj više