Nasilje u porodici
Žena je ugradila bravu na frižider i ne mogu da uzimam namirnice, da li mogu da je prijavim za nasilje u porodici?
Poštovani, smatram da se ova radnja moze tretirati kao nasilje Pročitaj više
Muž mi je udario šamar jer sam mu rekla da je nesposobnjaković, kako da ga prijavim, da li mogu da tražim da se iseli iz kuće?
Poštovana, član 194 krivičnog zakona predviđa da je nasilje u Pročitaj više
Poštovani, obraćam Vam se kao samohrani roditelj sa Kosova, mislim da je dovoljno da vam kažem da sam do skora bio samohrani roditelj dok X nije napunio 18 godina ide u školu X i da Stariji sin X koji je završio školu X ne radi i ja sam na minimalnom LD i tako Već (X)godina od kako sam dobio i Razvod Braka. Za sada jedini sam Hranitelj porodice koji ne bira posao i radim privatno kad ima posla. Niko mi ne pomaže čak i dobio sam pravosnažnu presudu za alimentaciju i to se ne poštuje i još ni dinara nije uplaćeno na ime alimentacije za sve ove godine. Sad je moja greška da sam posle toliko godina dao sebi za pravo da se pojavim bivšoj ženi na vrata, pozvonim i sve je iskoristila kako bi dobila medijski prostor i uspešno me okrivila za Porodično nasilje. Pojavio sam se na Sudu i kraj priče: OjT žena, presedavajući veća žena, zapisničar i da moje izlaganje i pravo da priložim dokaze nisu ni razmatrali. ali zato Svedoci Žene tojest Komšinice koje odlično poznajem i prosto nisam verovao da će da pričaju neistine i da celu dramu pretvore u gomilu preuveličanih i negativnih iskaza sa toliko vulgarnosti daleko bilo. Mislio sam da su Starije osobe i jednoj i drugoj i dan danas Obraćamo se i ja i moji Sinovi sa X i X što je meni zasigurno bilo da će da pomognu da se razjasne činjenice i rade na liniji pomirenja možda čak i spajanja porodičnih interesa za dobrobit naše dece i njihovu budućnost. Molim vas još jednom za Pravnu pomoć
Poštovani, Ukoliko je pravnosnažnom presudom o razvodu brakai o dodeli Pročitaj više
Poštovani, u braku sam 7 meseci, imam bebu od 3 meseca. Želim da se razvedem od muža, koji me je fizički nekoliko puta zlostavljao dok sam bila trudna, a i nakon porođaja. Takođe me je i psihički maltretirao prebacivajući mi kako me on izdržava itd. Oko deteta sve radim sama, on svakodnevno pije i koristi marihuanu. Napomenuću da imam samo majku i 2 mlađe sestre od kojih je jedna epileptičar. Moje pitanje je, kome da se obratim, koja su moja prava i kome će dete pripasti s obzirom da mi je jedini smestaj kod majke u maloj podstanarskoj kućici. Napomenuću da imam 23 god i da sam nezaposlena. Takođe stan kod muža ima sređenu sobu i kupatilo, on radi sa bratom koji drži firmu, ali moj muž nije prijavljen. Da li i u kom roku mogu da očekujem prvu alimentaciju? S poštovanjem.
Poštovana,ukoliko želite da se razvedete, a niste postigli sporazum o Pročitaj više
Ja sam u braku osam godina. Imamo jedno dete staro 7 godina, živimo svih 8 godina braka u stanu njegovih roditelja. Taj stan je kupljen nama kad smo sklopili brak. Oboje smo zaposleni, sa tim što su njegova primanja znatno veća od mojih. Ja nemam roditelje niti imovinu, niti su mi primanja dovoljna za iznajmljivanje stana i život. On na svoje ime ima auto i jednu garsonjeru u drugom gradu poklonjenu za vreme braka. Zanima me kakve su moje mogućnosti u vezi sa imovinom i alimentacijom. Dete bi bilo zajedničko. Tu nema spora. Naime maltretirana sam i psihički i fizički, bez dokaza jer nikad nisam skupila hrabrost da prijavim tako nešto. Koji je najbolji način da agoniju završim. Unapred hvala!
Poštovana, shodno odredbama Porodičnog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, 72/2011 Pročitaj više
Poštovani. U vezi sam od marta prošle godine sa čovekom koji je par puta kažnjavan kaznom zatvora što zbog pretnji bivšoj ženi, što zbog nekih neplaćenih kazni, znači, zatvor kao ustanova mu nije stran. Kad se sve sabere, ima blizu X godine boravka u zatvorima. Privođen je u prošlosti mnogo puta od strane policije, fizički savlđjivan, čak i kažnjavan, dakle, ni to mu nije strano. U početku veze je sve bilo ok, ali poslednjih par meseci se sve drastično promenilo. Napao me je fizički više puta, samarao, udario glavom u predelu nosa, vređao, ponižavao, zastrašivao i pretio kako meni, tako i mom detetu i mojim roditeljima, meni da će me zaklati, kao i dete, a moje popaliti na spavanju. Znači, pretio je meni, njima se nikada tako nije obratio. Prilikom tih njegovih napada nije bilo mogućnosti da pozovem policiju niti da izađem iz prostorija u kojima smo se nalazili, morala sam da se ponizim i smirim situaciju ne bih li izvukla živu glavu jer mi je pretio noževima ako pokusam da izađem, jednom prilikom me je zakačio po prstima desne ruke. Kad dođe do takvog njegovog ponašanja ne smem ni najmanje ljutnje i besa da ispoljim jer sve postaje gore. Obratila sam se policiji jednom prilikom kada je bio prisutan u kući mojih roditelja, tad me je kad smo ostali nasamo i udario glavom, što sam navela gore. Policija nije došla, rekli su da ih pozovem samo ako dodje do fizičkog kontakta, obračuna i da, ako imam vidljive povrede odem na lekarski. Dokaze nemam jer pazi da u pisanoj formi, sms porukama i fb dopisivanjem ne ostavi nikakav trag pretnji i sl, sve je uvek uživo. Svedoke nemam, osim X godine starog deteta koje je jednom prilikom načulo nešto iz susedne prostorije. Naglasio je da će mi se, ako ga prijavim policiji, osvetiti iz zatvora i naći će mene i moje kad tad i bilo gde da smo. Obraćam vam se za savet jer ne znam kako da postupim i kako da zaštitim sebe, dete i svoje od njega. Da li je dovoljno da napišem krivičnu prijavu i predam je? Kakva je procedura posle toga, hoće li dobiti samo usmenu opomenu, što moze da poveća njegov gnev i potstakne želju za osvetom? Njega policija već i sad trazi zbog kazni koje su pretvorene u nekih X dana zatvora, do sad se krio i izbegavao ih. Šta je najbolje da uradim? Hvala.
Poštovana, Vi pre svega možete da podnesete tužbu za zaštitu Pročitaj više
Pitanje: U braku sam već X godina. Već duži vremenski period trpim psihičko i fizičko maltretiranje. Imamo dva sina. Ako ga ostavim moram i decu jer nemam nikoga, a u braku smo napravili kuću koja je zajednička. Mada ja nisam radila dok su deca bila malo manja. On me redovno izbacuje iz kuće, ali ja nemam kud. Molim Vas pomozite mi nekim savetom.
Poštovana, Nasilje u porodici je krivično delo. Svako može prijaviti Pročitaj više
U braku smo X god, koji u poslednjih X ne funkcioniše. Imamo dvoje maloletne dece,i nemamo zajedničke imovine. Pošto je on nasilan, ne smem ni da spomenem sporazumni razvod. Ja sam zaposlena i našla bi stan i otišla sa decom. Pitanje, da prvo izadjem pa da podnesem tužbu za razvod ili obrnuto? Kako da podnesem tužbu sama bez advokata? Hvala
Poštovana, Obzirom na datu situaciju treba da znate da imate Pročitaj više
Poštovani, ja i moj suprug živimo u kući njegovog oca odnosno svog svekra. Do pre godinu dana nismo imali problema jer živimo tu već 10 godina ali se u međuvremenu tu doselio i moj dever koji je pre toga bio dugo u zatvoru, tu su počeli naši problemi on je veoma problematičan i stalno nam preti, napada čak je supruga mog izbo nožem zbog čega sad imamo suđenje. Moj svekar bi hteo da ga udalji iz kuće pa bi htela da vas pitam kako najbezbolnije zakonski da to sredi jer ovako dever ne prihvata samovoljno otići od kuce znači morali bi nešto zakonski. Molim vas da mi odgovorite u jako smo teškoj situaciji imamo nesnošljiv odnos i da li moze tu nešto Centar za socijalni rad da uradi. Unapred hvala
Poštovana, S obzirom na to da se radi o Vašem Pročitaj više
Imam veliki problem, imam 21.godinu moj otac je alkoholičar, pije po ceo dan ne trezni se nikad, uspava se u 9 a budi se u 2-3 preko noći da bi pio, niko ne može spavati od njega, počne da nas budi, psuje, dere se, policija nam je stalno na vratima jer je zovemo da nam pomogne, pomozite mi ovo je vise neizdržljivo, niko nam ne dolazi u kuću zbog njega, jer odmah počne da se svađa i da isteruje iz kuće. Ja sam udata i kad odem kod mame u goste on me izbacuje zašto sam došla, vređa me, moj brat je oženjen 23. njega stalno vređa snaja ne može da živi od njega nju vređa, mama mi je danas rekla da lože kamin u sobi, ne daje im šporet da založe, izvadio hranu iz zamrzivača jer ga on kupio, sad zamislite po ovom vremenu da ne ložite… skoro su se razveli on neće da ode iz kuće nikako, pa kako da ode kad ne radi nigde, neće da se vrati kod majke njegove jer ona u selu živi. Pomozite. Imam veoma stresan život i više ne znam šta da radim, njemu nema pomoći da se izleči od alkohola, mnoge svari i nisam nabrojala.
Poštovana, Zaštita od nasilja u porodici regulisana je Prodičim zakonom Pročitaj više