Bračna imovina
Dobar dan razvela sam se sporazumno sa su suprugom 201X god imali smo firmu ovde on je pobegao za X uzeo X drzavljanstvo ali mu sada treba otpust, krediti su ostali i banke jure mene sta da radim dali da ga krivicno gonim kako da mu stanem na zabranu dobivanja drzavljanstva neprizmaje dugove kaze ne zanima ga, kaže da su moji.
Poštovana,Na osnovu postavljenog pitanja, prilično je nejasno činjenično stanje, te Pročitaj više
Poštovani, U braku sam od XX.XX.19XX.godine. Suprug je lečeni alkoholičar i pre nepune dve godine sam izašla iz kuće zbog porodičnog nasilja (policija mi je savetovala da ga ne čekam više u kući jer je neuračunljiv). Prodala sam zemlju koju sam nasledila od roditelja nakon njihove smrti i kupila staru kuću koju sam renovirala. Kuću u kojoj smo živeli suprug, dve ćerke, sin i ja je suprug napravio pre našeg venčanja, a zajednički smo je završili. Kada smo izašli iz zajedničke kuće ćerke i ja sem garderobe nismo ponele ništa. Suprug i dalje pije, ostao je i bez posla i rasprodao je sav nameštaj iz prizemlja kuće pa strahujem da će i kuću propiti pa Vas molim za savet kakav zahtev da podnesem. Jasno mi je da ne mogu tražiti da mi isplati pare koje sam dvadeset pet godina ulagala u tu kuću pošto nigde ne radi. Samo želim da je sačuvam od prodaje (bojim se da će napraviti dugove) pošto sin voli mesto gde je odrastao. Na suđenju zbog porodičnog nasilja je izrečena mera obaveznog lečenja od alkoholizma (nisam tražila ni novčanu ni zatvorsku kaznu) ali od toga nema ništa pošto ni jednom nije išao na terapiju. Moje pitanje je kako se imovina može podeliti pošto je deo kuće uradio suprug, a ostalo smo uradili zajednički? Ćerke su na četvrtoj godini fakulteta te pored „redovnog“ posla radim još dva dodatna kako bi ih iškolovala. Pošto zaista imam malo para interesuje me kako ovo najbrže resiti(znam da zvuči grubo) ali nemam sredstava da se vučem godinama po sudu. Unapred zahvalna
Poštovana,Porodični zakon ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, 72/2011 - dr. Pročitaj više
Poštovani, ja i žena smo u braku 15 godina i zajedno smo napravili kuću, kuća je na moje ime i samo me zanima da li mogu ja prodati tu kuću bez ikakve dozvole moje žene. Hvala.
Poštovani,Na osnovu Porodičnog zakona, sva imovina koju ste Vi ili Pročitaj više
U braku sam dvadeset godina. Suprugu je pre kratkog vremena umrla majka i nasleđuje polovinu njenog stana. Da li je po zakonu to striktno njegova imovina?
Poštovana,Porodični zakon ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, 72/2011 - dr. Pročitaj više
Poštovani, U braku sam x godine i sa suprugom imam jedno dete. Pre xxx ugovorom o poklonu dobio sam od svoje majke stan koji sam potom menjao za kuću. Kuća se sada vodi na moje ime i objašenjeno mi je da, u slučaju moje smrti, moja supruga i sin dobijaju po 50% imovine, a u slučaju razvoda kuća ostaje meni. Za vas imam 2 pitanja: 1) Ukoliko u slučaju moje smrti budemo imali npr. troje dece, kako se deli imovina? Da li supruga dobija 1/2, a deca po 1/6? 2) Želim da kuća bude u ravnopravnom vlasništvu supruge i mene, dakle po 1/2. Ovo želim zbog toga što smo, iako o tome nema pisanih tragova, deo stana koji sam dobio na poklon supruga i ja zajedno otplatili mojoj majci. Zanima me koji je najbolji način da osiguram suprugu. Da li to mogu izvesti ugovorom o poklonu (kod ovog slučaja mi je pomenut problem nužnog dela, koji treba da ostane ostalim naslednicima, u ovom slučaju sinu pa nisam siguran da li mogu da prepišem 1/2 kuće ili neki manji deo), ili pak mogu da napišem izjavu kojom supruzi priznajem ravnopravno vlasništvo nad kućom. Ako ovo drugo postoji, to mi deluje kao adekvatno rešenje, jer ne bismo morali da pravimo ponovo izmene u Katastru, a ja bih ispunio svoje moralne obaveze. Hvala Vam unapred na odgovorima. Srdačan pozdrav.
Poštovani,Supruga i deca ostavioca pripadaju prvom naslednom redu i nasleđuju Pročitaj više
Poštovani, obraćam Vam se informacije radi. Naime, ja i muž smo u braku dve godine. Zbog posla živimo odvojeno, a odmore i slobodne dane provodimo u kući njegovog oca. Suprug planira da podigne stambeni kredit na trideset godina, a ja da podignem potrošacki kredit za učešće, obradu kredita. Takođe ću mu naravno pomagati oko otplate. Sa aspekta šta se sve dešava, mene interesuje, da li bih ja imala neka prava na taj stan, npr. za deset godina ako jednom od nas padne na pamet da se raziđemo. Dece nemamo. Ja sam završila fakultet, on nije, samim tim ja vise zarađujem, ali on ima neke povlastice pošto radi u vojsci, pa će on podići kredit, i stan će biti na njegovo ime. Interesuje me da li postoji mogućnost da se u kupoprodajnom ugovoru naglasi da je stan pola moj? Da li bi to bilo moguće ako bih ja njemu bila solidarni dužnik, i kakva su onda moja prava i obaveze? Ja volim svog supruga. Ali bih volela čisto da vidim kako stoje stvari. Ja i on nemamo imovine na svoje ime. Unapred hvala!
Poštovana, Prema odredbama Porodičnog zakona (član 171), sva imovina koju Pročitaj više
Ja sam u braku osam godina. Imamo jedno dete staro 7 godina, živimo svih 8 godina braka u stanu njegovih roditelja. Taj stan je kupljen nama kad smo sklopili brak. Oboje smo zaposleni, sa tim što su njegova primanja znatno veća od mojih. Ja nemam roditelje niti imovinu, niti su mi primanja dovoljna za iznajmljivanje stana i život. On na svoje ime ima auto i jednu garsonjeru u drugom gradu poklonjenu za vreme braka. Zanima me kakve su moje mogućnosti u vezi sa imovinom i alimentacijom. Dete bi bilo zajedničko. Tu nema spora. Naime maltretirana sam i psihički i fizički, bez dokaza jer nikad nisam skupila hrabrost da prijavim tako nešto. Koji je najbolji način da agoniju završim. Unapred hvala!
Poštovana, shodno odredbama Porodičnog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, 72/2011 Pročitaj više
Poštovani treba da sklopimo ugovor o doživotnom izdržavanju suprug i ja sa jednim dedom. Ali na ugovoru će da budu samo suprug i deda. Moje ime se ne spominje u ugovoru. Pa me interesuje da li i ja kao njegova venčana spruga imam prava na imovinu koja se stekla u braku na takav način? Hvala
Poštovana, Odgovor na Vaše pitanje možete pronaći u sledećem tekstu: Pročitaj više
Zdravo, ja sam u braku godinu i po dana, naravno bilo mi je lepo samo na početku braka, od kad suprug i ja nemamo novca svađamo se i počeo je da me maltretira za svaku sitnicu, ja sam mlada i nezaštićena, roditelji ne brinu o meni i ne zanima ih moje životno stanje, nemam nikog, imam samo srednju školu trogodišnju završenu, moj suprug ima auto, 2 placa i privatnu građevinsku firmu sve je na njega, ja nemam apsolutno ništa na sebe ako se razvedemo ostajem na ulici, zanima me ako pokrenem posupak za razvod hoće li sud nesto dati meni ili odrediti nešto da mi on plati, ili će samo da nas razvede i ostaću sama i nezaštićena bez ičega?
Poštovana, Prilikom razvoda dolazi do podele imovine. Međutim, Porodični zakon Pročitaj više
Poštovani, planiram da pokrenem ostavinsku raspravu jer supruga i ja cekamo dete i želim da bude obezbeđeno u budućnosti. Situacija je sledeća: moj otac je bio sa mojom majkom u vanbračnoj zajednici x godina , od mog rođenja pa do majčine smrti, s tim što je otac pre stupanja u tu zajednicu, ozidao kuću i imao imanje koje je nasledio od svojih roditelja. Majka iz prvog braka ima sina i ćerku. Nekim usmenim dogovorom kada se spomene nasledstvo dogovorili smo se da bratu ostane majčina kuća i imanje, sestra da uzme imanje i kuću koja je pripadala njihovom ocu, a da meni ostane ova kuća koju je sazidao moj otac i u kojoj zivim otkako sam se rodio. Zanima me da li oni imaju prava na nasledstvo što se tiče ove kuće, jer sestra uporno tvrdi da želi svoj deo ove kuće, pa bi mi značilo da odgovorite da znam šta da radim.
Poštovani, Zakon o nasleđivanju "Sl. glasnik RS", br. 46/95 i Pročitaj više