Vesti
Poštovani, plaćam alimentaciju u iznosu od XX% mojih mesečnih primanja za sina starosti XX godina. Razveo sam se pre X godina. Već X godina živim u vanbračnoj zajednici. Očekujemo dete, supruga je u šestom mesecu trudnoće. Prilikom određivanja alimentacije, sudija me je uputio na to da je ovih XX% mojih mesečnih primanja za alimentaciju promenljivo ukoliko se okolnosti kod mene promene, tipa: gubitak posla, dobijanje deteta i tako dalje. Obzirom na to, konkretno me zanima kada stičem pravne uslove da podignem tužbu za smanjivanje postotka alimentacije? Da li za tako nešto postoji mogućnost u toku trudnoće ili tek po rodjenju deteta, pošto izdaci za vreme trudnoće uopšte nisu zanemarljivi? Naglasio bih da bivša supruga ima veća mesečna primanja od mene. Unapred zahvalan.
Poštovani, Shodno odredbama Porodičnog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, Pročitaj više
Postovani, radi se o sledecem: Moja majka se prihvata nuznog naslednog dela 19XX god posle smrti oca, i poklanja ga majci koja je prethodno ubedjuje da se svi odreknu (moja tetka i ujak) pa i ona, u njenu korist, da bi se kuca lakse prodala i novac podelio.O tome nema nikakvih zapisa. Svi zive zajedno dok je njena majka 20XX nije tuzbom za iseljenje isterala iz kuce, iako je moja majka materijalno neobezbedjena i bez sredstava za zivot. Sada planiramo tuzbu za povracaj poklona ali nismo sigurni da li su istekli kakvi rokovi za takvo potrazivanje, i ne znamo da li da idemo na ‘grubu nezahvalnost i osiromasenje’ ili na dovodjenje u zabludu, jer se moja majka odrekla u njenu korist na osnovu stalnih, i ispostavilo se laznih, obecanja.
Poštovani, Odricanje naslednika od svog naslednog dela u korist drugog Pročitaj više
Pre nekoliko dana stigla je tužba zbog neizmirenih računa infostanu , na ime gospođe koja je umrla 2010. god. Pošto njeni naslednici nisu imali ostavinsku raspravu stan se još vodi na njeno ime . Ja sam igrom slučaja prijavljen na toj adresi i pored mene je bila prijavljena samo još pokojna gospođa sa kojom nisam u rodbinskim vezama. Interesuje me da li izvršitelji mogu potraživati novac od mene, jer sam se ja odavno iselio iz tog stana. Stan je poklonom presao na njenu unuku , a ona naravno nije nista prebacila na svoje ime, tako da se u supu na toj adresi vodimo samo ja i pokojna gospodja . Otuda i moja zabrinutost prema ovom . Iako sam zaposlen , podstanar sam i ne bi zeleo da dodjem u situaciju da me terete za dugove koje nisam napravio .Molio bih vas da mi sto pre odgovorite. Unapred zahvalan .
Poštovani, poverilac nema pravni osnov da Vas neposredno tereti za Pročitaj više
Poštovani, interesuje me gde se može napraviti ugovor o poklonu nepokretnosti i da li se on može overiti u sudu ili to sada mora preko javnih beležnika? Hvala na pomoći!
Poštovani, Prema Zakonu o prometu nepokretnosti ("Sl. glasnik RS", br. Pročitaj više
Poštovani, htela bih da napravim ugovor o poklonu. Nepokretnost se nalazi u Jablaničkom okrugu a osoba koja bi primila poklon i ja koja poklanjam ne živimo u tom kraju gde bi trebalo sastaviti ugovor? Da li advokati prave ugovor ili javni beležnici i koja je tarifa za ovaj ugovor? Koje su moje obaveze kao poklonodavaocu? Hvala
Poštovana, prema članu 4 Zakona o prometu nepokretnosti ("Sl. glasnik Pročitaj više
Poštovani, da li mogu preko interneta da propratim moj sudski postupak ? Unaprad zahvalna
Poštovana, ova mogućnost postoji. Link za praćenje je https://portal.sud.rs/ Mladi Pročitaj više
Poštovani, pre 3 godine su me optužili za neovlašćeno korišćenje el. energije. Sa EDB-om sam potpisala ugovor za otplaćivanje kazne na više rata. Pošto sam ostala bez finansijskih mogućnosti da ispunim svoje obaveze do kraja, EDB je podneo krivičnu prijavu protiv mene. Na kraju sam se sa javnim tužiocem nagodila da po članu 236. stav 4. ZKP i na osnovu primene načela oportuniteta uplatim pola sume preostalog duga u određenom roku, što sam i učinila. Da bi mi pre neki dan, više od godinu dana kasnije, na osnovu iste te kazne, došli da skinu strujomer, bez ikakvih opomena u međuvremenu. Kada sam otišla u EDB rekli su mi da bez obzira na nagodbu sa javnim tužiocem imaju pravo da zahtevaju da isplatim ostatak kazne sa određenom kamatom. Moje pitanje glasi da li EDB ima prava da zahteva da isplatim ostatak kazne i pored dogovora sa javnim tužiocem?
Poštovana, EDB ima pravo da zahteva isplatu ostatka kazne. Vaša Pročitaj više
Poštovani, obraćam vam se sa molbom za pravnu pomoć, a u vezi mog prestanka radnog odnosa kod XXX. Naime dana XXX godine rešenjem XXX izrečena mi je disciplinska mera prestanka radnog odnosa zbog XXX, a zbog krivične prijave koja je podneta protiv mene. Na navedeno rešenje a preko svog branioca uložen je prigovor XXX gde je disciplinska komisija svojim rešenjem od dana XXX god. usvojila prigovor i poništila prethodno rešenje zbog nastupanja apsolutne zastarelosti za vođenje disciplinskog postupka, gde sam nakon toga ponovnim rešenjem od XXX god, od strane XXX vraćen na posao. Kako navedeno rešenje nije osporavano niti pravno napadano ni na jedan način, isto je shodno cl.12 XXX postalo pravnosnažno tj.nenapadivo. Na radnom mestu XXX nalazio sam se sve do XXXgod. kada mi je novim rešenjem XXX koji je isto i potpisao a na osnovu XXX, prestao radni odnos. Navedeno rešenje mi je uručeno iako za to nije postojao ni jedan pravni osnov, smatram nije mogla da bude ni optužnica koja je u međuvremenu protiv mene pred nadležnim sudom stupila na pravnu snagu, jer je gore navedeno rešenje o mom povratku na posao postalo nenapadivo. Nakon toga moj pravni zastupnik je tadašnjem Vrhovnom sudu Srbije podneo tužbu za pokretanje upravnog spora za povredu Zakona o opštem upravnom postupku, Koliziju sa važećim Ustavom Republike Srbije, raniji zakon po kome je tužilac zasnovao radni odnos, odredbe krivično pravne materije, Evropske povelje o ljudskim pravima i osnovnim slobodama. Na sve ove navode veće sudija Vrhovnog suda je tužbu odbilo kao neosnovanu.Takođe, na navedenu odluku Vrhovnog suda advokat je uložio zahtev za preispitivanje sudske odluke Vrhovnom kasacionom sudu koji je takođe zahtev odbacio kao nedozvoljen. Odmah nakon toga branilac je podneo Vrhovnom Kasacionom sudu zahtev za ponavljanje postupka gde je i taj zahtev odbijen. Navodim da žalba Ustavnom sudu nije napisana zbog propuštenog roka. Kako se krivični postupak na sudu još uvek protiv mene void, molim vas za vašu pravnu pomoć -savet u vezi mog gubitka posla i da li ja imam prava da se obratim nekoj drugoj sudskoj instanci sa obzirom da je žalba Ustavnom sudu Srbije zakasnela zbog propuštenog roka za žalbu. Unapred zahvalan
Poštovani, na žalost Vi nemate mogućnosti da se obratite ni Pročitaj više
Poštovani, molim za savet. Mom svekrvu je montiran uređaj za daljinsko očitavanje struje pre četiri godine. Tokom letnjih meseci uređaj je radio ispravno dok je tokom hladnih dana loše očitavao struju, pa je stizala nadoknada samo za taksu. Dosli su iz ED i zamenili uređaj. U međuvremenu se desilo isključenje zbog neplaćenih računa. Moj svekr je zemljoradnik, živi sa suprugom i troši struju minimalno. Kad je izmirio dugove, ponovo mu je u računima za struju naplaćivana samo taksa. To je trajalo 2 godine. Kad su ponovo došli da zamene uređaj, optužili su ga da se nelegalno priključio, da je navodno polomljena plomba i da su slikali kako sve to izgleda! Tužen je uz ogromnu cifru koju nije ni potrošio ni ukrao! Koja su njegova prava i šta može da učini? Hvala unapred
Poštovana, da bi bio osuđen potrebno je da se dokaže Pročitaj više
Poštovani, nastavnik u našoj školi skoro redovno kasni na čas kako kada predaje tako i kada su testovi i pismeni radovi. Kome se i kako obratiti za rešavanje ovog problema?
Poštovani, najbolji način jeste da se obratite razrednom starešini ili Pročitaj više