Službenosti
Poštovani, Trenutno smo na sudu sa komšijom koji je 20 godina koristio deo našeg placa za prolaz putničkim vozilom i prolaz pešaka. To je 1,5 m našeg placa i 1,5 m komšijinog placa što ukupno iznosi 3m. Problem se javio kada je on srušio deo ograde i još više ušao u naš posed. Sva dokumentacija je uredna, kao i međe. Geometar je izlazio četiri puta i rezultat je uvek bio isti. Međutim, komšija tvrdi da to nije tako, pritom nema nijedan dokaz da potkrepi njegove tvrdnje. On se vodi pravom korišćenja tih 20 godina. Mi smo nasledili taj plac i kuću od pokojnog oca pre 5 godina. Sada želimo da mu uskratimo pravo prolaza. Sud i veštaci su bili na licu mesta, ali još nema presude, a od tada je prošlo 10 meseci. Kako se zaštititi i šta nam valja činiti? Unapred hvala.
Poštovani, Postoje tri načina da Vaš komšija dobije pravo da Pročitaj više
Poštovani,imam problem!Imam placeve koji nisu preparcelisani,a komsija do mene je završio preparcelaciju. Ja imam put do svojih placeva koji sam platio,a sad se otvorio drugi,tj.bliži meni put!Taj put je upisan u katastar,ali još uvek na komšijino ime koji je pustio put!Da li ja mogu da koristim taj put,dok se neozvaniči ulica?Ili moram da čekam da ulica bude ozvaničena?Unapred HVALA!!
Poštovani, Vi taj put možete koristiti ako sklopite ugovor sa Pročitaj više
Molim Vas odgovorite mi na kojoj najmanjoj udaljenosti od ograde moga placa komšija sme da zasadi drvo-voćke.Za sada je posadio dve mladice višnje i trešnje uz samu ogradu i očekujem da će se one vremenom dosta razgranati i natkriti veći deo mog dvorišta i da će opadati suvo lišće i plodovi.Volela bih da znam kakvi su propisi po pitanju sadnje da bih mogla da se sa komšijom dogovorim oko tog drveća dok su još mladice-posađene pre nekoliko dana.Hvala!
Poštovana, Ne postoji propisana najmanja udaljenost od susednog zemljišta odnosno Pročitaj više
Posedujem plac koji sam nasledio od pokojnog oca. Na placu nema objekata niti se on koristi poslednjih 20-tak godina iz više objektivnih razloga (udaljenost, bolest, materijalna situacija itd.) Plac za prolaz koristi komšija kome to nije jedini pristupni put do njegovog placa. Pri tome on zna da smo mi vlasnici te parcele. Ima li ikakvog osnova da se on poziva na održajno pravo ili kako se već zove, budući da imam nameru da sopstveni plac koristim u punoj površini i privedem ga nameni (iskočim, ogradim). Može li on tražiti pravo prelaska preko mog placa, po osnovu održajnog prava, budući da ga godinama nisam koristio niti stavljao primedbu na to da se preko placa prelazi. Sada želim da plac stavim u funkciju. Pravni sam laik te Vas molim za savet i pomoć. Unapred hvala.
Poštovani, Stvarna službenost stiče se održajem kada je vlasnik povlasnog Pročitaj više
Poštovani, XXXX godine sam dobio rešenje o upisu prava službenosti prolaza u širini 1,5m celom dužinom parcele, u moju korist. Sada mi komšija sa kojim sam sklopio ugovor o ukidanju imovinske zajednice, preti da će postaviti stubove duž prolaza tako da mi onemogući prolaz. Zanima me da li pomenuti komšija ima pravni osnov da mi preti ugrožavanjem mog prava prolaska? Takođe me zanima da li imam pravo da betoniram taj put, da kopam za potrebe sprovođenja kanalizacione mreže i sl.? Drugim rečima, koja se prava i obaveze stiču upisom prava službenosti prolaza? Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru!
Poštovani, Službenosti koje se ustanovljavaju sudskom odlukom (nekad odlukom upravnog Pročitaj više
Komšija koji živi na kraju ulice postavio je žičanu ogradu i kapiju i tako zagradio put potpuno pod izgovorom da mu je geometar rekao kako to po katastru pripada njemu. Sve komšije i ja sa njima, smo zatečeni kako neko može da zagradi put koji se koristi bar 40 godina. Na čijoj strani je zakon? Šta da radimo?
Poštovani, Stvarna službenost je pravo vlasnika jedne nepokretnosti (povlasno dobro) Pročitaj više
Poštovani, molim Vas da mi pomognete odgovorom. Da li se pravo doživotnog plodouživanja može ustanoviti od strane jednog suvlasnika (suvlasnički deo 1/3) na kući na kojoj ima još dva suvlasnika (sa takođe 1/3 suvlasništva). Napominjem da je u pitanju 1/3 bez utvrđene fizičke deobe. Ukoliko je to moguće kakva bi prava imalac plodouživnja imao? Unapred zahvaljujem na odgovoru.
Poštovana, u skladu sa Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa svaki Pročitaj više