Nasledno Pravo
Treba mi obrazac za zakazivanje ostavinske rasprave.
Poštovani, Predlog za pokretanje ostavinskog postupka možete preuzeti ovde. Pročitaj više
Poštovani, Da li posle smrti oca koji je bio nosilac prava svojine, majka može da se odrekne naslednog prava u korist jednog deteta –npr.. s jednim sinom živi i on je čuva i izdržava, dok drugi živi u inostranstvu , da li su prava oba sina u raspodeli očeve zaostavštine jednaka. Da li postupak može da se okonča uz prisustvvo majke i jednog deteta ili su svo troje u obavezi da budu prisutni.
Poštovani, Prema Zakonu o nasledjivanju svaki naslednik iz prvog naslednog Pročitaj više
Poštovani Deo imovine mog oca (zemljiste parcela od 2500 m2)smo poklonom dobili moja sestra i ja (od 2500 m2 otac je poklonio meni 831m2, sestri je poklonio 728 m2 a ostatak je zadrzao sebi.Interesuje me moze li moja sestra posle smrti mog oca osporiti tako podeljen poklon i sta se desava sa delom koji je otac zadrzao za sebe. Otac namerava da meni pokloni i stan u njegovom vlasništvu u kome ja živim oduvek (a i dalje sam u njemu) dok se moja sestra iselila i odjavila jos pre 20 godina.Razlog što je želja našeg oca da u tom odnosu pokloni svoju imovinu je taj sto moja sestra ima u vlasništvu 2 stana , lokal, dve kuce na parceli od 1500 m2 i jednu parcelu bez objekta od 500 m2.Napominjem da je sestri otac dao deo novca za kupovinu onog sto ona poseduje (za to nema priznanice).Ja sam stalno sa njim u zajdnici u pomenutom stanu i pomažem mu u njegovom i majčinom izdržavanju. Sestra je nezadovoljna ovakvim poklonima i podelom i ima nameru da posle očeve smrti pokrene postupak da se ugovori o poklonima ponište i izvrši podela 1/2 prema 1/2 i poklona i zaostavstine. U nadi da ćete mi ubrzo odgovoriti i dati savet kako da postupim srdačno Vas pozdravljam.
Poštovani, Deca i bračni drug ostavioca spadaju u naslednike prvog Pročitaj više
Posle smrti moga oca na ostavinskoj raspravi majka i rodjena sestra su se prihvatile svojih delova nasledstva i ustupile ih meni, s tim sto majka ima prava dozivotnog plodouzivanja na celokupnoj zaostavstini. Moje pitanje glasi da li ja placam porez na prenos imovine,ako ga placam na koji deo i po kojoj stopi i ko i na koji nacin vrsi procenu vrednosti imovine koja mi je pripala!Recite mi da li samkao naslednik prvog naslednog reda oslobodjena placanja poreza prilikom prenosa ove zaostavstine,mozete li mi okvirno reci u slucaju da placam porez koji bi to iznos bio ,naime radi sr o kuci od 71 m2 i 1,41 ar placa. Unapred zahvaljujem na nadam se brzom odgovoru!
Poštovana, Za deo koji ste nasledili kao naslednik prvog naslednog Pročitaj više
Postovani Molim vas za savet ,naime radi se o stanu koji je moj otac otkupio pre dvadesetak godina. Posle njegove smrti ja sam pokrenuo ostavinski postupak kao njegov sin, na ostavinskoj raspravi je moja majka dobila 5/6 dela jer su se moje 4.sestre odrekle svog dela u korist moje majke dok sam ja dobio 1/6 .posle smrti moje majke sam pokrenuo 2. ostavinsku raspravu na kojoj su se moje 4. sestre odrekle svog dela u moju korist.Posle ostavine sam pokazao resenja poreskoj upravi i dobio sledece da za prvu ostavinu moram da platim porez za moje sestre ,da slikam stan unutra i napolje i platim porez u iznosu od 90.000 do 120.000 dinara koliko budu vec procenili. Unapred zahvalan
Poštovani, Kako se raspolaganje naslednim delom vaših sestara smatra poklonom Pročitaj više
Postovani, nakon obavljene ostavinske rasprave nakon smrti supruga,( naslednici njegove imovine smo samo nasa kci i ja), sa pravosnaznim resenjem sam upucena u poresku upravu opstine da bih dobila dobila nekakav pecat o oslobadjanju placanja poreza na nasledstvo . Obzirom da smo od strane naseg advokatskog savetnika dobile informaciju da mi ne placamo nikakve nasledne takse, nisam ocekivala sok koji sam dozivela u poreskoj upravi. Naime, posto su procitale nase resenje po ostavinskoj raspravi u kojoj smo izjavile da smo se dogovorile da stan u Beg pripadne meni, a vikend kuca na Kopaoniku nasoj cerki, sluzbenica nas je obavestila da to nije moguce osloboditi poreza vec da sada moramo da izvodimo procenitelje i jednog i drugog objekta i da na razliku u tim procenjenim vrednostima platimo porez.? Kontaktirale smo nekoliko poznanika pravnika i advokata i svi su jednoglasni u misljenju da to jednostavno nikada nisu culi i da to skoro da nije ni moguce. Imovinu supruga, odnosno oca delimo onako kako smo se dogovorile ili na ravne delove.Obzirom da resenje ne mozemo da upotrebimo bez tog pecata, a njega ne mozemo dobiti dok ne „izvrsimo procenu svake nasledjene nekretnine i trofejnog oruzja“ molim za misljenje i savet sta sada ciniti. Unapred zahvalna
Poštovana, Shodno čl. 21. stav 1. Zakona o porezima na Pročitaj više