Poštovani, Živim sa suprugom X godina i detetom od X godine. Imamo velikih problema i složno hoćemo razvod braka. Zanimaju me dve stvari – prvo mi preti da će mi uzeti dete, a imam uslove kod roditelja i oni nas primaju. Nisam ništa loše samo običan trgovac. A drugo pitanje sa kojim me muče – živimo u odvojenoj kući u dvorištu njegovih roditelja, odvojeni od prvoga dana. Sve što smo tu stekli i imamo stekli smo u braku. E sada oni meni tvrde da ništa ne mogu izneti niti dobiti od većih stvari npr.klimu koju sam od svoje plate kupila, zato što se kuća vodi na njegovog oca, a imamo kola koja su stečena u braku i vode se na muževo ime. Da li tu imam neka prava, pošto on kaže da će reći da mu je tata ta kola prepisao? Unapred hvala, pozdrav!

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Poštovana,

Najadekvatnije rešenje bi bilo da se čitav spor reši sporazumom između Vas i Vašeg supruga, jer bi to bilo u najboljem interesu deteta. To može biti sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava, u skladu sa članom 76. Porodičnog zakona:

 „Sporazumom o zajedničkom vršenju roditeljskog prava roditelji deteta pismeno se saglašavaju da će roditeljska prava i dužnosti obavljati zajednički, međusobnim sporazumevanjem, koje mora biti u najboljem interesu deteta.“

To može biti i sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava, u skladu sa članom 78. Porodičnog zakona:

„Sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava obuhvata sporazum roditelja o poveravanju zajedničkog deteta jednom roditelju, sporazum o visini doprinosa za izdržavanje deteta od drugog roditelja i sporazum o načinu održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.“

U slučaju nepostizanja sporazuma sud će jednom od roditelja poveriti dete. Predmet ocene suda će biti sve okolnosti koje mogu biti značajne za donošenje odluke o poveravanju deteta. To su na primer: stambene, zdravstvene i imovinske prilike roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta…

Više o imovinskim odnosima bračnih supružnika možete videti na našem sajtu na sledećem linku: https://www.besplatnapravnaedukacija.rs/tekstovi/porodicno-pravo/imovinski-odnosi-supruznika/

Ukoliko ponovo budete imali neke nedoumice u vezi pravnih pitanja slobodno nas kontaktirajte.

Vaš, Mladi Pro bono